Rodzaje wyrzutni dachowych

wyrzutnia dachowa

Instalacja wentylacyjna jest elementem, który musi się znaleźć w każdym budynku. Składa się ona z otworu wentylacyjnego, który pobiera powietrze, przewodu wentylacyjnego, który je transportuje, oraz miejsca wylotowego dla transportowanego powietrza, czyli właśnie wyrzutni dachowej.

Niekiedy mylona jest z czerpnią, jednak należy pamiętać, że rolą wyrzutni dachowej jest właściwe wyrzucenie powietrza ponad dach. Rolą czerpni jest pobranie i dostarczenie świeżego powietrza do wnętrza budynku. Stąd też występują różnice w ich konstrukcji, ponieważ wyrzutnia dachowa musi uniemożliwić przepływ wiatru, jednocześnie zapewniając pełną wylotowość powietrza poza obręb obiektu. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów wyrzutni, które możemy zakupić za pośrednictwem firmy Spirowent. Warto pamiętać, że o umiejscowieniu wyrzutni dachowej traktują konkretne przepisy. Wyrzut na ścianę budynku sąsiedniego może mieć miejsce tylko wtedy, gdy odległość minimalna między budynkami wynosi 10 metrów, a mieszanka powietrza jest czysta. To samo dotyczy odległości od krawędzi dachu, która powinna wynosić minimum 3 metry. Stosowanie się do przepisów poprawia jakość funkcjonowania w obszarze obiektu.

Rodzaje wyrzutni

Wyrzutnie dachowe przede wszystkim dzielone są ze względu na ich rozmiary, a te zależne są od zapotrzebowania. Wyróżnia się wyrzutnie typu A, będące w przekroju prostokątem, zabezpieczone siatką lub bez zabezpieczenia, o niskich oporach powietrza. Drugim typem jest B, zabezpieczony od wewnątrz siatką, a od zewnątrz mający żaluzję. Jednak i opory powietrza są tu większe. Wyrzutnie typu C są podobne, jednak w przekroju są one okrągłe, również zabezpieczane siatką. Wyrzutnie typu D są tworzone na kształt komina, otwór wylotowy jest z góry, co jednak sprawia, że do środka wyrzutni dostaje się woda opadowa. Dlatego w konstrukcji znajdziemy kołnierz, który odprowadza wodę poza obręb wyrzutni. Wyrzutnie typu E, są okrągłe i cylindryczne, chronią przed opadami z góry i z boku, a ich opory powietrza nie są wysokie. Wyrzutnia typu G jest natomiast bardzo wysoka, i wymaga dodatkowego montażu odciągów. Innym rodzajem są wyrzutnie typu AB, które zamówić można w firmie Spirowent. Charakteryzują się niskimi oporami powietrza, dobrymi parametrami wyrzutu, oraz chronią kanał wentylacyjny przed dostaniem się zanieczyszczeń. W zależności od zapotrzebowania firma dostarcza wyrzutnie dachowe wymiarach z przedziału 250 × 250 mm, do 1000 × 1600 mm. Na rynku znajdziemy także ostatni typ wyrzutni dachowych, czyli wyrzutnie poziome, stworzone z segmentu kolanowego, który umożliwia umiejscowienie wylotu horyzontalnie, zabezpieczonego siatką.