Podstawowe elementy wentylacji

wentylacja

Sprawnie działający system wentylacyjny jest podstawowym wyposażeniem każdego budynku, pozwalając na wymianę zużytego powietrza oraz pozbywanie się nadmiaru wilgoci. W nowoczesnych obiektach zamiast rozwiązań grawitacyjnych podatnych na wpływ wiatru i zawodzących podczas upałów stosuje się systemy wentylacji mechanicznej. Jest ona zarazem o wiele skuteczniejsza oraz bardziej złożona. Można z jej korzystać zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Sprawdza się w halach produkcyjnych i magazynowych, a także obiektach biurowych oraz handlowo-usługowych. Przekonajmy się, z jakich kluczowych elementów do wentylacji się składa.

Na jakiej zasadzie działa wentylacja mechaniczna?

System wentylacji mechanicznej wykorzystuje do swego funkcjonowania sieć kanałów, które rozprowadzają powietrze po poszczególnych pomieszczeniach znajdujących się w budynku. Jego praca jest możliwa za sprawą wentylatorów wymuszających przepływ powietrza. Mogą je zasysać z zewnątrz, wypychać poza budynek lub korzystać z obu tych możliwości. System tego rodzaju może współpracować z rekuperatorami i odzyskiwać ciepło ograniczając koszty ogrzewania.

Z czego składa się wentylacja mechaniczna?

Podstawowymi elementami instalacji wentylacji mechanicznej są czerpnie powietrza, którymi jest ono wprowadzane do budynku oraz wyrzutnie ścienne lub dachowe pozwalające na pozbycie się tego, które zostało zużyte. We wnętrzu obiektu powietrze przepływa kanałami wentylacyjnymi wykonanymi z kształtek wytwarzanych z blachy. Mogą mieć przekrój prostokątny lub okrągły. Dla zagwarantowania możliwości dopasowania przebiegu kanałów do rozkładu pomieszczeń stosuje się różne rodzaje kształtek – trójniki wszelkich typów, czwórniki, kolana oraz redukcje umożliwiające zmianę średnicy. Niezbędne są również elementy umożliwiające wyprowadzenie kanałów ponad połać dachu oraz przepustnice pozwalające na regulowanie przepływu, a także zamykanie nieużywanych odcinków. Ważnym uzupełnieniem są tłumiki akustyczne dające możliwość redukowania wywoływanego przepływem powietrza hałasu.