Jakie wyróżniamy elementy wentylacji?

wentylacja

Elementy wentylacji to bogaty i rozbudowany dział akcesoriów różniących się między sobą działaniem i zastosowaniem. Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa krótkie zestawienie najważniejszych przykładów.

 

Wybrane rodzaje elementów do wentylacji

 

  • rury wentylacyjne – ich odpowiedni dobór jest konieczny, jeżeli kanały nawiewno-wywlewne oraz cały system ma być szczelny i wytrzymały. Wyróżniamy rury aluminiowe oraz z blachy ocynkowanej i blachy kwasoodpornej. Dzieli się je również na izolowane oraz nieizolowane, a także pod względem kształtu na zwijane, spiralne i prostokątne.

  • tłumiki wentylacyjne – ich zadaniem jest niwelowanie hałasu tworzącego się podczas pracy systemu wentylacyjnego. Wykonuje się je z blachy ocynkowanej oraz specjalnego materiału wyciszającego – np. wełny mineralnej i folii aluminiowej. Tłumiki wentylacyjne znajdują zastosowanie zwłaszcza w salach kinowych i teatralnych, a także w innych miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie ciszy.

  • przewody prostokątne, kształtki, kanały – te elementy do wentylacji dzielą się na prostokątne i okrągłe, a także – przez wzgląd na użyty do ich produkcji materiał – na elastyczne i sztywne. Zadaniem kształtek wentylacyjnych jest łączenie i prowadzenie poszczególnych części systemu. Przewody wentylacyjne użytkowane są zazwyczaj w kuchniach i łazienkach, a także w miejscach, gdzie z powodu braku okien konieczne jest sztuczne wywoływanie przepływu powietrza.
  • ścienne czerpnie powietrza – służą do pobierania powietrza z zewnątrz i wprowadzania go do systemu wentylacyjnego.

  • wyrzutnie dachowe AB – służą do wyprowadzania powietrza z systemu wentylacyjnego na zewnątrz. Ich zadaniem jest także chronienie kanału przed opadami atmosferycznymi.

  • przepustnice wentylacyjne – ich zadaniem jest kontrola równomiernego przepływu powietrza w systemach przewietrzania. Dzielą się na przepustnice wielopłaszczyznowe do kanałów prostokątnych oraz jednopłaszczyznowe stosowane w kanałach okrągłych. Wykonuje się je z blachy ocynkowanej, blachy nierdzewnej lub aluminium.

  • wyposażenie grawitacyjnych systemów wentylacyjnych – zaliczają się do nich np. podstawy dachowe BI, BII oraz BIII wykonane z blachy stalowej ocynkowanej. Wieńczą one system zadaszenia budynku i posiadają prostkę kanałową będącą końcowym dodatkiem do przewodu wentylacyjnego.