Jak kupić odpowiednią wentylację do domu?

wentylacja

Odpowiednia wentylacja w domu to korzystanie z czystszego i zdrowszego powietrza. Z całą pewnością zagwarantowanie odpowiedniego systemu wentylacji w domu lub mieszkaniu nie należy do łatwych zadań. W czasie poszukiwania rozwiązań, musimy zwrócić uwagę na wiele, najdrobniejszych elementów, które mogłyby stanowić przeszkodę w osiągnięciu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jak więc wybrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie?

Czemu wentylacja jest tak ważna?

Jak przekonują producenci części do wentylacji, takie systemy są jednymi z najważniejszych w każdym budynku. Ich odpowiednie dopasowanie jest kluczowe. Niestety w Polsce nadal w wielu miejscach najchętniej wykorzystywana jest wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna, o bardzo niskiej skuteczności. Z całą pewnością więc warto zwrócić szczególną uwagę na inne dostępne rodzaje systemów wentylacyjnych.

Pierwszą z nich jest właśnie wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna, która w swoim działaniu wykorzystuje różnicę ciśnień, w celu wywołania naturalnego przepływu powietrza. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najprostsze. Kolejna jest wentylacja mechaniczna, która wymusza przepływ powietrza poprzez działania urządzenia wentylacyjnego, który napędza się silnikiem elektrycznym. Wyróżniamy również wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która jest zbliżona do poprzedniej, jednak system zostaje rozbudowany o rekuperator, który daje możliwość odzyskiwania ciepła z odprowadzanego powietrza.

Jakie inne systemy wentylacji możemy wybrać?

Wyróżniamy również wentylację hybrydową, która stanowi połączenie wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. Następna to wentylacja wyporowa, której działanie opiera się na wytworzeniu w pomieszczeniu dwóch stref. Dolna sięga wysokości 1,1-1,8 metra i właśnie do niej wpuszcza się czyste powietrze, które tworzy tunele konwekcyjne wokół przedmiotów i ludzi i w ten sposób przedostaje się do drugiej – górnej strefy, skąd zostaje odprowadzone przez wywiewniki. Znana jest również wentylacja mieszająca. Wybierając wentylację do swojego domu musimy kierować się indywidualnym projektem i zastosować najbardziej optymalne dla siebie rozwiązania.